Ludzkość zna czas, gdy dostęp do materiałów piśmienniczych był bardzo ograniczony, a materiały kosztowne. Wtedy zapisywano tylko to, co miało konkretną wartość użytkową, społeczną lub artystyczną. Z czasem, gdy przedmioty służące do pisania stawały się tańsze, pisano częściej, a dostęp do tekstów zwiększał się.
Przez wieki niezastąpionym przyborem piśmienniczym było pióro. Używano przede wszystkim piór gęsich, ale historia zna również przypadki, gdy posługiwano się piórami łabędzimi, indyczymi czy pawimi. Początkowo używano atramentu wyrabianego z sadzy, połączonej z żywicą, miodem lub gumą arabską. Mieszankę proszkowano i przed użyciem mieszano z wodą, a atrament przechowywano w ozdobnych kałamarzach.
Nie były to jednak jedyne przybory, którymi posługiwano się na przestrzeni ostatnich wieków.
W dniach od 1 września do 14 listopada 2024 r. zapraszamy do obejrzenia wystawy „Jak dawniej pisano”, prezentującej dawne narzędzia i przybory pisarskie ze zbiorów Muzeum-Zamek w Łańcucie.
W gablotach na II piętrze zamku zostaną pokazane eksponaty z XVIII, XIX i początku XX w. Wśród nich znajdą się np. srebrny zestaw do pisania, marmurowy przycisk do papieru w kształcie dziecięcej dłoni, czy niezwykłe kałamarze z porcelany i brązu, wykonane zgodnie z ówczesną modą.
Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia II piętra zamku.
Ważne: W dniach od 1 września do 15 listopada br. łączony bilet wstępu na ekspozycję II piętra oraz na wystawę „Jak dawniej pisano”, będzie kosztował 13 zł (bilet normalny) oraz 7 zł (bilet ulgowy). Wejściówki do kupienia wyłącznie w Kasach Biletowych w Maneżu (ul. 3-go Maja 10).