Łańcut przez wieki, ze względu na swą pozycję i rolę władających nim rodów, pozostawał miejscem odwiedzin ważnych dostojników państwowych, z głowami koronowanymi włącznie. Spośród wielkich tego świata najczęstszym gościem był król Władysław Jagiełło, który w trakcie swych licznych wizyt przyjechał do Łańcuta ze swą żoną, królową Anną Cylejską. Po jej śmierci król Władysław Jagiełło poślubił w 1417 r. Elżbietę Granowską, córkę właściciela Łańcuta Ottona Pileckiego, która trzy lata później została w Krakowie koronowana na Królową Polski.
Władców, którzy zaszczycił miasto swą obecnością było jednak znacznie więcej. Poza Jagiełłą w Łańcucie gościli następujący królowie: Zygmunt Luksemburski, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Jan Kazimierz, August II Mocny, Ferdynand I Rumuński z królową Marią Koburg, oraz przyszli królowie Stanisław August Poniatowski i Ludwik XVIII.
Pod koniec lipca 1937 r. przybyli do Polski przedstawiciele angielskiej rodziny królewskiej - Jerzy, książę Kentu wraz z małżonką Mariną of Greece, wnuczką króla Grecji Jerzego I. Jerzy, książę Kentu był czwartym synem króla Jerzego V. Najstarszy z braci wstąpił na tron w 1936 r. jako król Edward VIII, a następnie krótko potem abdykował i poślubił Amerykankę Wallis Simpson. Po abdykacji Edwarda na tronie Anglii zasiadł jego młodszy brat Albert, który na koronacji przyjął imię Jerzego VI. Był on ojcem królowej Elżbiety II.
Księstwo Kentu przybyli do Polski na zaproszenie swoich przyjaciół, państwa Alfonsa i Zoi Koziełł - Poklewskich z Katowic. Zatrzymali się w ich willi przy ul. Jordana. Zwiedzili Katowice oraz Kraków, gdzie byli gośćmi Adama hr. Potockiego w jego pałacu Pod Baranami. W poniedziałek 2 sierpnia, około godz. 14.30, angielska para książęca przybyła do Łańcuta. Na dworcu kolejowym Księstwo powitał Alfred hr. Potocki. Orkiestra zamkowa w galowych mundurach odegrała „God Save the King”. Powóz zaprzężony à la Daumont zawiózł dostojnych gości do Zamku.
Jeszcze przed podaniem herbaty Alfred III pokazał Księciu Jerzemu swoje stajnie. Po uroczystym obiedzie w Zamku odbył się bal. Następnego dnia rano przybył do Zamku minister Józef Beck z żoną i Józefem Potockim oraz inni zaproszeni goście, m.in.: Johannes i Marizza Lichtenstein, Karol Radziwiłł, a także Jerzy Potocki, brat Alfreda III.
Po śniadaniu udano się na konną przejażdżkę po parku. Księstwo Kentu zwiedzili także stadninę w Albigowej oraz pałac myśliwski w Julinie. Książę był oczarowany tym „wymarzonym” miejscem do polowań.
W dniu 15 czerwca 1994 r., a więc 57 lat od tamtej historycznej dla naszego miasta wizycie, przebywał w Zamku łańcuckim najstarszy syn księcia Jerzego ˗ Edward, książę Kentu /Duke of Kent/ wraz z małżonką. Towarzyszyli Mu w tej sentymentalnej podróży śladami Rodziców wieloletni przyjaciel Vincent Kozziełł - Poklewski oraz ambasador Wielkiej Brytanii M. J. Llewellyn Smith z małżonką. Księstwo Kentu po bardzo męczącej czterodniowej podróży po Polsce /Targi Poznańskie, Kórnik, Warszawa, Kraków/, przylecieli do Jasionki prywatnym samolotem. Na lotnisku powitani zostali przez ówczesnego Wojewodę Rzeszowskiego dr. Kazimierza Surowca.
Następnie przyjechali do Łańcuta w kolumnie samochodów, w asyście ok. 30 osób. Przed Zamkiem powitani zostali przez Marka i Charlottę Potockich oraz dyrektora Muzeum Wita K. Wojtowicza. Po oficjalnym powitaniu goście przeszli do Gabinetu Ordynata, gdzie książę Kentu mógł obejrzeć film z wizyty w Łańcucie swoich rodziców oraz fotografie sprezentowane przez nich.
Wczoraj (22.03.2023) w naszym województwie przebywał z krótką wizytą JKW William, książę Walii, przyszły Król Wielkiej Brytanii. Może przy okazji następnej wizyty w Polsce będzie miał więcej czasu i zechce przyjechać do Łańcuta?
Edward, książę Kentu z małżonką, rok 1994
Marina of Greece - żona Jerzego, księcia Kentu, matka JHK Edwarda, księcia Kentu. Fotografia wykonana przez jednego z najwybitniejszych angielskich fotografów, sir Cecile'a Beaton'a i opatrzone jego własnym podpisem.
Jerzy, książę Kentu
Zwiedzanie parku przez ks. Kentu. Powozi Alfred hr. Potocki, obok niego siedzi ks. Kentu, na tylnym siedzeniu ks. Kentu i ks. Lichtenstein.
Źródło zdjęcia: Światowid, z 7.08.1937 r.
Goście łańcuccy przed bramą zamku.
Siedzą w pierwszym rzędzie od lewej: Adamowa hr. Potocka, p. Beckowa, Ks. Kentu, Romanowa hr. Potocka, ks. Lichtensten,
Stoją: (drugi od lewej) hr. Koziełł-Poklewski, obok Ordynat Alfred hr. Potocki, ks. Lubomirska, hr. Tyszkiewicz, min. Beck, hr. Koziełł-Poklewska, Ks. Kentu.Józef hr. Potocki, Roman hr. Potocki, ks. Radziwiłł i ks. Czartoryska.
Źródło zdjęcia: Światowid, z 7.08.1937 r.