Pragniemy również przypomnieć, jak Muzeum - Zamek w Łańcucie uczciło okrągłą, 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Było to 10 lat temu, 20 stycznia 2013 roku.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą Żałobną w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, za poległych i zmarłych bohaterów Powstania Styczniowego. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod łańcucki Zamek, gdzie w ogrodach wewnętrznych przy świetle pochodni mogli zobaczyć wybrane fragmenty scen, poświęcone tematyce Powstania Styczniowego i pochodzące z albumów Artura Grottgera.
Następnie zaproszeni goście udali się do Sali Balowej, gdzie odbyła się Wieczornica deklamacyjno - muzyczna „Wiernym Synom i Córom Ojczyzny”, którą uświetnili muzycy Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie: Elżbieta Hoszowska-Jabłońska, Elżbieta Drążek-Barcik, Szymon Naściszewski i Paweł Węgrzyn, aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Magdalena Kozikowska-Pieńko i Michał Chołka oraz Chór Łańcuckiej Fary pod dyrekcją Michała Horodeckiego.
W programie uroczystości znalazły między innymi się utwory Fryderyka Chopina między polonez A –dur i Wojak, Ignacego Jana Paderewskiego Krakowiak, Stanisława Moniuszko Niech się panie stroją w perły, Adama Asnyka Bezimienni, Wincentego Pola Proroctwo kapłana, Cypriana Kamil Norwida Do wroga pieśń. Oraz inne utwory nawiązujące do czasów Powstania Styczniowego.
Poniżej fotografia upamiętniająca 160. rocznicę Powstania Styczniowego.